Gość

Rejestruj

Jacked - recenzja książki
napisany: 22.09.2022 · dodał: Toni
kategoria: teksty · komentarzy: 0 · wyświetleń: 1132
„Jacked. Chuligańska historia Grand Theft Auto” – David Kushner

Są rzeczy, koło których nie można przejść obojętnie. Płacz dziecka. Kradzież pojazdu. Nowa książka o GTA. Wróć... jedyna książka o GTA, jaka w ostatnich latach zagościła na polskim rynku wydawniczym. To nic, że wydana oryginalnie w 2012 roku. To nic, że sięgająca ową historią zaledwie do premiery GTA IV. Prawda jest taka, że dla każdego szanującego się fana GTA „Jacked” to pozycja w zasadzie obowiązkowa.

Oczami Davida Kushnera poznajemy historię Sama Housera, jego brata Dana i pierwszych kroków, jakie Sam stawiał w szeroko pojętej branży interaktywnej. To jednak nie jedyne postaci, którym przyglądamy się bliżej. Bo oto równolegle poznajemy Dave'a Jonesa, twórcę kultowych Lemmingów, a także największego hejtera serii GTA, jakiego świat widział - Jacka Thompsona. Kushner, wcielając się w postać narratora, stopniowo wprowadza nas w życie każdej z tych postaci, posuwając stopniowo do przodu akcję wydarzeń. I tak, jesteśmy niemal naocznymi świadkami tego, w jaki sposób powstała pierwsza część serii i jak rozmaite nazwy miała nosić, zanim twórcy zdecydowali się na Grand Theft Auto.

Obserwujemy świat, w którym Rockstar Games jeszcze nie istniał, a ówczesny Rockstar North nosi nazwę DMA Design. Zaglądamy przez ramię tęgim głowom, pracującym nad pierwszą wersją GTA oraz kolejnymi, wciąż dwuwymiarowymi światami, w których gracz może nie tylko stać się „tym złym”, ale i robić, co mu się żywnie podoba. Nie brak przy tym spostrzeżeń, dotyczących kontrowersji, jakie gra i seria budziły nie tylko w społeczeństwie, do niedawna uważającym gry komputerowe za zabawki dla dzieciaków, ale i w samych pracownikach studia.

Kushner zabiera nas bardzo mocno za kulisy produkcji całej serii. Dostrzegamy prześwitujący tu i ówdzie humor i satyrę, jakie towarzyszyły pierwszym częściom serii, wraz z Houserem zachwycamy się nad możliwościami, jakie oferowało uniwersum 3D, ale też zbaczamy w nieco ciemniejszą stronę tego biznesu, choćby analizując genezę afery, związanej z tzw. „Hot Coffee” w GTA: San Andreas.

Pewne jest jedno – dzięki solidnej, dziennikarskiej pracy, wykonanej przez autora, czytelnik może wygodnie rozsiąść się w fotelu, a następnie cofnąć się w czasie do lat 90. i chwili, w której seria Grand Theft Auto dopiero zaczęła się wykluwać w umyśle Housera. Książka ta stanowi swoiste kompendium wiedzy na temat tego, kto i co kryje się za tajemniczym logotypem Rockstar Games. Kim są owe Gwiazdy Rocka? Co przyświecało im podczas tworzenia poszczególnych części tej kasowej produkcji, która odniosła rekord Guinnessa dla najbardziej udanej premiery produktu rozrywkowego w historii? Warto sięgnąć po lekturę, by znaleźć odpowiedzi na te pytania oraz dziesiątki innych, które nurtują umysły niejednego miłośnika tej gangsterskiej serii gier.

---

Za udostępnienie egzemplarza ksiażki do recenzji gorąco dziękujemy Wydawnictwu OpenBeta. Zobacz, gdzie można zakupić książkę!Wybierz stronę: 1

Obecnie serwis przegląda 169 gości oraz 0 z 6660 zarejestrowanych użytkowników
Razem: 169 · Najwięcej (7125): 07.06.2015 · Ostatnio przyjęty: Tyka1125
STATYSTYKI »
news · forum · blogi · mobile · rss · pliki · filmy · njoy · szukaj · mapa
© 2004 - 2024 GTAthegame
Kopiowanie materiałów bez zgody autorów jest zabronione!
Wszystkie prawa zastrzeżone · Polityka prywatności · Cookies