Gość

Rejestruj

 

 


Trylogia · PC
~19zł
Shadow Broker
GTA.cz
GTANF
Pobierz przeglądarkę Vivaldi teraz!
Trofea (Definitive Edition)
napisany: 12.12.2021 · dodał: Marcin
kategoria: GTA III · wyświetleń: 560

Grand Theft Auto III: The Definitive Edition

Trofea/osiągnięcia - poradnikW Grand Theft Auto III - Definitive Edition dostępnych jest 28 trofeów/osiągnięć + trofeum platynowe na konsolach PlayStation (PS5 i PS4). Przygotowaliśmy dla ciebie poniższy poradnik, abyś mógł bez większych problemów wszystkie zdobyć i nic nie pominąć.

Najistotniejszym trofeum/osiągnięciem jest to za zdobycie 100% ukończenia gry (Tylko tyle?). Dążąc do jego zdobycia, po drodze odblokujesz w zasadzie większość pozostałych trofeów/osiągnięć.

Mam generalnie trzy kluczowe porady.

Pierwsza - zwróć uwagę na cztery trofea/osiągnięcia, które można pominąć, poprzez niewykonanie wymaganych czynności podczas misji fabularnych (Bez ryski, Mafijny boss, Doskonały Plan, Wszystko obcykane). Raz zaliczonych misji nie można bowiem powtórzyć, chyba, że masz wcześniejszy zapis gry (gra zapisuje się automatycznie, ale można to też robić ręcznie w kryjówkach na kilku dostępnych slotach). Z drugiej strony, wszystkie te trofea/osiągnięcia są do wykonania w pierwszej dzielnicy - Portland, a więc szybko można je zgarnąć, nawet rozpoczynając grę od nowa.

Druga - kilka z wymaganych aktywności pobocznych warto wykonywać zaraz po dotarciu do każdej z trzech dzielnic (dostęp do nich uzyskujemy wraz z postępem fabularnym). GTA III jest bowiem tak skonstruowane, że pchając opowieść do przodu, członkowie kolejnych gangów, przechadzający się po ulicach, stają się wrodzy i na widok bohatera wyciągają spluwy, co może utrudnić wykonywanie np. Rozwałek koniecznych do osiągnięcia 100%. Aktywnościami, którymi warto się zająć czym prędzej są właśnie wspomniane Rozwałki, a także misje strażackie i patrolowe (choć tych nie trzeba wykonywać na raz do 100%, są trofea/osiągnięcia wymagające ugaszenie 15 pożarów i schwytanie 15 przestępców z rzędu). Koniecznie, od razu po rozpoczęciu gry, znajdź ambulans i wykonaj 12. poziomów misji ratunkowej. Tę misję polegającą na odwiezieniu do szpitala 78 pacjentów, zarówno dla trofeum/osiągnięcia, jak i ukończenia 100% gry, trzeba wykonać jednym pojazdem, bez opuszczania go. Powoduje to, że na późniejszym etapie gry jest w zasadzie niemożliwym wykonanie misji ratunkowej, bo wrogie nam gangi zniszczą ambulans, ostrzeliwując go, zanim dotrzemy do ostatniego poziomu, a karetki nie można naprawić, zresztą nie byłoby na to czasu. Dzielnica Portland zaś, na początku gry, jest nam przyjazna, poza tym jest to najmniejsza z dzielnic, dlatego w paramedyka bawić jest się tam najłatwiej. Polecam też jak najszybciej przystąpić do zbierania paczek - za każde 10 przed kryjówką pojawi się broń do zebrania, a kiedy paczek zbierzemy 50 - kamizelka kuloodporna, co znacznie ułatwia zabawę.

Trzecia - podczas wykonywania niektórych z aktywności (np. przewożenia 100 pasażerów taksówką, zbierania paczek czy wykonywania unikalnych skoków) co jakiś czas zapisuj grę ręcznie w kryjówce. Niestety, na moment pisania tego poradnika, gra potrafi się zawiesić, a automatycznie zapisuje się tylko po wykonaniu misji głównych lub pobocznych. Trochę szkoda byłoby stracić np. godzinę zabawy w taryfiarza. Dodatkowo, jeśli chodzi o znajdźki, polecam np. wydrukować sobie mapę i odznaczać te zdobyte. Pomoże to zaoszczędzić czasu i powracania do miejsc, gdzie kilka godzin wcześniej ukrytą paczkę już zgarnąłeś.

Zwracam też uwagę, że - wbrew pozorom - niektóre z misji fabularnych można pominąć. Stanie się tak, jeśli nie wykonamy wszystkich misji dla danego zleceniodawcy, a wykonamy misję dla innego, przez co staną się one niedostępne. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku: misji dla Luigiego i Joey'a w Portland, jeśli nie wykonasz ich wszystkich, a podejmiesz się wykonania zadania dla Savatore'a "Ostatnie życzenia" (Portland) oraz misji dla Kenji'ego i Asuki na Staunton Island, jeśli za szybko wykonasz misje dla Donalda Love'a: "Sprzątnąć Waka-Gashirę" (Kenji) oraz "Grand Theft Aero" (Asuka).

I ostatnia informacja - nie używaj kodów, bo blokuje to możliwość zdobywania trofeów/osiągnięć.

Poniżej znajdziesz wszystkie trofea/osiągnięcia, jakie można zdobyć podczas rozgrywki w GTA III - Definitive Edition wraz ze wskazówkami, jak to zrobić. Trofea/osiągnięcia są omówione w takiej kolejnności, jak na oficjalnej liście:

Ikona trofeum Król Liberty CityKról Liberty City (King of Liberty City)
Odblokuj wszystkie trofea.

Trofeum to dostępne jest tylko w wersji gry na konsole PlayStation. Platynka wpada, kiedy zdobędziesz pozostałe trofea.


Ikona trofeum Pierwszy dzień w pracyPierwszy dzień w pracy (First Day on the Job)
Ukończ misję "Dziewczyny Luigiego".

Trofeum/osiągnięcie zdobędziesz po zaliczeniu pierwszej misji głównej w grze. Zleceniodawcą jest Luigi Goterelli, oznaczony na mapie literą "L".


Ikona trofeum Bez ryskiBez ryski (Without a Scratch)
Dostarcz nieuszkodzony samochód Mike'a Lipsa za pierwszym razem.

Zadanie, które jest powiązane z tym trofeum/osiągnięciem to "Ostatni obiad Mike'a Lipsa", jest to pierwsze zadanie dla Joeya na wyspie Portland, a więc niedługo po rozpoczęciu gry. Jest to prosta misja - trzeba podjechać do St. Mark's Bistro, zabrać stamtąd auto rzeczonego Mike'a, zainstalować w nim bombę w znajdującym się niedaleko warsztacie 8-Balla i odstawić auto na miejsce, pamiętając, by przed wyjściem z pojazdu aktywować bombę. Jeśli uda Ci się pokonać trasę bez jakiegokolwiek uszkodzenia pojazdu (a więc w nic nie stuknęliśmy, nikogo nie potrąciliśmy etc.), osiągnięcie będzie Twoje. Nie jest to nic skomplikowanego, czasu na wykonanie zadanie jest aż nadto, więc nie trzeba się spieszyć. Droga do warsztatu 8-Balla jest szeroka, wystarczy więc jechać uważnie. Jeśli jednak przydarzy się wpadka - wystarczy wczytać autozapis i spróbować ponownie. Trofeum/osiągnięcie wpada na koniec misji, po eksplozji.


Ikona trofeum UciekinierUciekinier (Escape Artist)
Użyj 20 łapówek dla policji.

Łapówka to ikonka gwiazdki, którą możesz napotkać jeżdżąc po mieście. W każdej z trzech dzielnic jest po kilka tego typu ikonek, zwykle poukrywanych gdzieś poza głównymi ulicami, najczęściej w bocznych alejkach. Znajdźka działa w ten sposób, że kiedy ściga cię policja (czyli twój poziom poszukiwań to jedna gwiazdka lub więcej), zgarnięcie jej zmniejsza poziom poszukiwań o jeden. Jeśli policja się tobą nie interesuje, zgarnięcie ikonki gwiazdki nie jest możliwe. Aby zdobyć to trofeum/osiągnięcie więc trzeba - po prostu - użyć skutecznie dwudziestu łapówek. Raz zgarnięta ikonka gwiazdki, pojawia się za jakiś czas ponownie w tym samym miejscu. Sześć ikonek gwiazdki dostępne jest też przed każdą z trzech kryjówek, kiedy wykonamy sześćdziesiąt misji patrolowych (10 misji patrolowych = jedna gwiazdka), co jest konieczne do osiągnięcia 100% gry.


Ikona trofeum Niszczenie dowodówNiszczenie dowodów (Disposing of the Evidence)
Zmiażdż samochód na wysypisku.

Na samej północy dzielnicy Portland znajduje się wysypisko, gdzie jest także zgniatarka aut. Wystarczy podjechać tam jakimkolwiek pojazdem, ustawić go na miejscu pomiędzy leżącymi na ziemi oponami i wysiąść z samochodu. Samochód zostanie "porwany" przez wielki magnes i... zgnieciony.

Ważne! Zgniatarkę wykorzystujesz też w kilku misjach głównych/dodatkowych, jak chociażby w pierwszej misji telefonicznej dla Matry'ego Chonksa ("Cwaniak"), ale trofeum/osiągnięcie wtedy nie wpada. Samochód trzeba zezłomować poza misją, w trakcie swobodnej rozgrywki.


Lokacja zgniatarki Screen zgniatarki


Ikona trofeum Mafijny bossMafijny boss (Mob Boss)
Dopilnuj, by dwóch członków mafii przeżyło misję "Triady i troski".

Trofeum/osiągnięcie powiązane z czwartą misją dla Toniego Ciprianiego, "Triady i troski". W tej fabularnej misji musisz zabić trzech watażków Triady w towarzystwie dwóch mafiosów z Mafii. Kluczem do sukcesu jest by twoi kompani przeżyli, dlatego należy zminimalizować wszelkie ryzyko i jak najmniej ich narażać. Pierwszego watażkę, tego ustawionego na parkingu/placu, zabić można strzelając z pojazdu. Drugi stoi w alejce w dzielnicy Chinatown, do której nie da się wjechać pojazdem. Wydaje się, że jest on sam, jednak kiedy się do niego zbliżysz, okaże się, że ma kilku ochroniarzy - wszystkich jak najszybciej wyeliminuj, najlepiej uzi lub strzelbą, by mafiosi za bardzo nie oberwali. Ostatni, trzeci watażka znajduje się na terenie Rybnej Fabryki na południu, do której można wjechać posiadając konkretny pojazd - rybny van. Nie ma jednak potrzeby wjeżdżać na teren kompleksu - o wiele bezpieczniej jest się ustawić na pobliskim wzniesieniu i stamtąd, z bezpiecznej odległości, zabić cel. Trofeum/osiągnięcie wpada od razu po zakończeniu zadania, jeśli nadal towarzyszy nam dwóch kompanów. Jeśli któryś nieopatrznie zginie przed końcem misji - wczytaj autosave.


Ikona trofeum ZamiataczZamiatacz (Street Sweeper)
Zabij 100 członków gangu.

Trofeum/osiągnięcie wpadnie podczas przechodzenia fabuły czy wykonywania innych aktywności, przede wszystkim Rozwałek (Rampages). Opis mówi sam za siebie - trzeba zabić stu członków gangu i nie chodzi tu o konkretny gang, ale jakikolwiek, a tych w Liberty City nie brakuje. Członkowie gangów są charakterystyczni, spotkać ich można w poszczególnych fragmentach miasta, przechadzających się po ulicach, zwykle uzbrojonych. Przykładem gangu jest chociażby Triada, która "władca" Chinatown w dzielnicy Portland, inne gangi to: Mafia, Diablosi, Kolumbijski Kartel, Yakuza, Yardies i Hoodsi.


Ikona trofeum Doskonały PlanDoskonały Plan (Planned Ahead)
Zlikwiduj Chunky Lee Chonga samochodem z bombą.

Trofeum/osiągnięcie to związane jest z drugim zadaniem dla Joeya, "Żegnaj Lee Chong". Aby je zdobyć, trzeba zabić tytułowego Chonga w niekonwencjonalny sposób - poprzez zamontowanie bomby w aucie, którym będzie przed nami uciekał. Samochód - Perennial - ustawiony jest przy południowym wyjściu z uliczki, na której Chong sprzedaje swoje sajgonki. Wejdź do pojazdu, podjedź nim do warsztatu 8-Balla (byłeś w nim już przy okazji poprzedniej misji Joeya, patrz trofeum: Bez ryski), zamontuj bombę i odstaw pojazd na miejsce, z którego go zabrałeś. Aktywuj bombę i opuść pojazd. Teraz okrąż budynek i wejdź w uliczkę od strony północnej, tak żeby Chong, po zobaczeniu Ciebie, zaczął uciekać na południe, właśnie w kierunku pojazdu. Kiedy wsiądzie i wybuchnie, trofeum/osiągnięcie wpadnie na twoje konto. Aha, pamiętaj - zanim nie zamontujesz bomby, nie wchodź w uliczkę! Nie daj się też zaskoczyć i zlikwiduj ochroniarzy Chonga po tym, jak ten zacznie uciekać.


Perennial Lee Chonga Lokacja samochodu Lee Chonga


Ikona trofeum Wszystko obcykaneWszystko obcykane (Got This Figured Out)
Użyj autokaru, aby zabrać wszystkie 8 prostytutek w misji "Bal policjanta".

Ważne! Przed przystąpieniem do wykonania tego zadania, zapisz grę manualnie w kryjówce! W innym wypadku, jeśli zapisujesz wyłącznie poprzez autosave, wczytanie go nastąpi w momencie rozpoczęcia misji, nie będziesz więc miał odpowiedniej ilości czasu, by pojechać po Autokar! Zadanie, po którym należy zapisać grę to "Alfons" - jest to zadanie poprzedzające "Bal policjanta"!

W piątej misji o nazwie "Bal policjanta", Luigi poprosi cię o zgarnięcie jego ośmiu prostytutek i zawiezienie ich na komisariat, gdzie odbywa się gruba impreza - panowie policjanci chcą się po prostu zabawić. Aby zdobyć trofeum/osiągnięcie, musisz przywieźć wszystkie osiem pań na raz. Jedynym pojazdem, którym można to zrobić jest Autokar, jednak bardzo rzadko jeździ on na ulicach Portland. Spokojnie jednak - w południowo-wschodniej części dzielnicy jest zajezdnia autobusowa, gdzie zawsze stoją dwa Autokary. Przed rozpoczęciem misji zgarnij pojazd, podjedź pod klub nocny Luigiego i wejdź na niebieski znacznik, by rozpocząć misję, a następnie szybko biegnij do stojącego na ulicy Autokaru. Masz pięć minut na zabranie dziwek (zielony znacznik na mapie) i zawiezienie ich na komisariat (różowy znacznik) zlokalizowany na południu, niedaleko wspomnianej zajezdni, gdzie przed chwilą byłeś. Zapauzuj grę i rozplanuj sobie trasę - od siebie polecam rozpocząć od dziewczyn na północy. Staraj się podjechać jak najbliżej każdej z dziewczyn, by nie musiała dobiegać, zabierając tym samym cenny czas, zaś ruszać możesz już w momencie, kiedy zaczyna ona wchodzić po schodach do autobusu. Po zgarnięciu każdej z prostytutek możesz pauzować grę by sprawdzić, jaka jest najkrótsza droga do kolejnej. Czasu jest wystarczająco, mi pod koniec zadania została trochę ponad minuta. Trofeum/osiągnięcie wpada w momencie, kiedy załadowanym wszystkimi dziewczynami busem wjedziesz na niebieski znacznik pod komisariatem. Pamiętaj - jedź z jednej strony w miarę szybko, z drugiej z kolei ostrożnie, bo Autokar nie jest pojazdem tak przyczepnym, jak np. osobówki i można go przewrócić. Staraj się też nie przejeżdżać ludzi i nie zderzać się z radiowozami. Mając gwiazdkę na karku, znacznie trudniej jest wykonać tę misję. Jeśli nie zdążysz, wczytaj zapis.


Lokacja autokaru

Ikona trofeum Miażdżąca przewagaMiażdżąca przewaga (By a Mile)
Ukończ misję "Wyścig" w mniej niż 180 sekund.

Misja "Wyścig" jest pierwszą misją dla El Burro - gościa, który zleca nam zadania poprzez budkę telefoniczną zlokalizowaną niedaleko kryjówki w Portland. Dostaniesz do niej dostęp po wykonaniu kilku pierwszych misji dla Luigiego i Joeya, na mapie pojawi się stosowna ikonka - niebieskiej słuchawki. Aby ukończyć rzeczony wyścig w 180 sekund, niezbędny wydaje się sportowy wóz - bo o ile można wyścig wygrać także nieco wolniejszym pojazdem, najpewniej zajmie to dłużej niż trzy minuty. Opcje są więc dwie - albo poczekaj, aż uzyskasz dostęp do drugiej dzielnicy Liberty City, gdzie sportowe autka jeżdżą po ulicach i wtedy przystąp do rywalizacji albo udaj się do salonu samochodowego na północnym-wschodzie Portland, gdzie za szybą stoi Banshee (jeśli go nie ma, pokręć się po mieście, zapisz grę w kryjówce, powinien się pojawić). Za kierownicą Banshee trofeum/osiągnięcie nie powinno sprawić problemów - jest to naprawdę bardzo szybki wózek i do tego nieźle trzyma się drogi. Ważne, żeby nie pomylić trasy, dlatego jadąc w kierunku punktu kontrolnego od razu zwracaj uwagę, gdzie zlokalizowany jest kolejny (różowe i ciemnoróżowe znaczniki). Jeśli nie zgubisz się, ani nie zaliczysz kraksy, bez problemu ukończysz wyścig w mniej niż 180 sekund. Rywalami się nie przejmuj - nie mają z tobą szans!

Ważne! Radzę wykonać tę misję przed opuszczeniem Portland! W momencie bowiem, kiedy uzyskasz dostęp do drugiej wyspy - Staunton - Mafia stanie się wobec ciebie wroga i będzie mieć na wyposażeniu strzelby, które w dwa strzały potrafią zniszczyć wóz! Wtedy przejechanie trasy może być znacznie trudniejsze!
Nie martw się również, jeśli przy pierwszym podejściu do wyścigu ukończyć go w czasie ponad trzech minut. Wyścig można powtarzać w nieskończoność po wykonaniu wszystkich misji dla El Burro!


Ikona trofeum Brawurowa jazdaBrawurowa jazda (Wreckless Driving)
Wykonaj bezbłędny szalony skok.

Każde wybicie się pojazdem w powietrze kwalifikowane jest jako szalony skok, a jego ocenę widać na dole ekranu. Bezbłędny skok zaś polega po prostu na wylądowaniu na czterech kołach, niewykluczone więc, że trofeum/osiągnięcie wpadnie zupełnie przypadkowo. Jeśli jednak nie - znajdź jakąkolwiek wyskocznię, których w Liberty City pełno. Zresztą, jeśli planujesz zdobyć wszystkie trofea/osiągnięcia i tak będziesz musiał wykonać dwadzieścia wyjątkowych skoków (trofeum Kołami do góry), więc także - szalonych skoków.


Ikona trofeum Kołami do góryKołami do góry (Wheels Up)
Wykonaj 20 wyjątkowych skoków.

Wyjątkowe skoki to swoiste znajdźki, które polegają na tym, by w określonych miejscach wykonać skok dowolnym pojazdem (choć na ogół czym szybszy tym lepszy). Czasem wystarczy po prostu skoczyć, a czasem nie tylko skoczyć, ale i wylądować w konkretnym miejscu czy przeskoczyć jakiś obiekt, np. hangar na lotnisku. Wyjątkowych skoków jest dwadzieścia, a za każdy udany otrzymasz fajną ilość gotówki. Liczbę zaliczonych skoków możesz śledzić w zakładce Statystyki w menu pauzy. Lokalizację skoków znajdziesz na tej mapie i na klipie poniżej:
Ikona trofeum Zabawmy sięZabawmy się (Come Out to Play-y-y-y)
Zabij 25 członków gangu bronią białą lub pięściami.

Trofeum/osiągnięcie podobne do Zamiatacza, tyle tylko, że trzeba zabić dwudziestu pięciu członków gangu pięściami lub kijem baseballowym. Najlepiej oczywiście użyć do tego celu kija. Ponownie nie ma znaczenia, którego gangu członków obierzemy sobie za cel, jednak najlepiej, aby byli to oponenci słabo uzbrojeni - najlepszymi kandydatami wydają się więc członkowie Triady. Pamiętaj, że potrzeba kilku uderzeń by zabić - jeśli wokół wroga pojawią się banknoty do zebrania i plama krwi znaczy, że ci się udało. Powtórz czynność następne dwadzieścia cztery razy.


Ikona trofeum Dokąd?Dokąd? (Where To?)
Ukończ 100 przewozów taksówką.

Przewozy taksówką to jedna z tych aktywności dodatkowych, które wykonywać możemy siedząc za kierownicą innego pojazdu, w tym przypadku - taksówki. Porwij dowolną taksówkę i aktywuj misję stosownym przyciskiem. Aby zgarnąć trofeum/osiągnięcie trzeba przewieźć stu pasażerów z punktu A do punktu B. Co istotne, nie trzeba tego robić pod rząd - można więc przewieźć np. dziesięciu, anulować misję i za jakichś czas przewieźć kolejnych. Dzielnica też nie ma znaczenia, choć najłatwiej jest bawić się w "złotówę" w Portland, bo jest to najmniejsza dzielnica. W nagrodę za przewiezienie stu klientów otrzymasz unikalną taksówkę, którą znajdziesz Harwood. Liczbę przewiezionych pasażerów można sprawdzić w Statystykach.

Ważne! Wożąc pasażerów, co jakiś czas zapisuj grę w kryjówce. Gra - na moment pisania tego poradnika, a więc niedługo po premierze - ma tendencję do crashowania, a na pewno przykro byłoby stracić cały postęp, kiedy do przewiezienia zostałoby już nie dużo klientów.


Ikona trofeum Minuta w Liberty CityMinuta w Liberty City (Liberty City Minute)
Przetrwaj minutę, mając mniej niż 10 pkt. zdrowia.

Tutaj chyba nie ma co tłumaczyć - musisz przetrwać minutę mając mniej niż 10 punktów zdrowia (serce w prawym górnym rogu ekranu). Nie trzeba tego trofeum/osiągnięcia wykonywać w trakcie walki, choć zapewne nieraz zdarzy się, że rzeczywiście po starciu twoje zdrowie będzie praktycznie na wykończeniu. Jako że w grze nie ma samoczynnej regeneracji zdrowia, wystarczy z takim stanem żywotności pobiegać przez sześćdziesiąt sekund. Jeśli jednak chcesz zdobyć to trofeum/osiągnięcie w trakcie swobodnej rozgrywki, skoczy kilka razy z jakiegoś wysokiego budynku czy daj się pobić przechodniom. Nie daj się jednak zabić!


Ikona trofeum Pełna artyleriaPełna artyleria (Full Artillery)
Przynajmniej raz użyj każdej broni w grze.

Jak w opisie - należy użyć każdej z broni dostępnych w grze. Na kole wyboru broni znajdziesz: pięści, kij bejsbolowy, pistolet, uzi, shotguna, AK-47, M-16, snajperkę, koktajl mołotowa, granat, miotacz ognia oraz wyrzutnię rakiet. Bronie zdobędziesz z zabitych przeciwników, kupisz w Ammu-Nation lub w bazie wojskowej Phila (na północy Wyspy Staunton, odblokowujesz ją podczas jednej z misji głównych), otrzymujesz w Rozwałkach, w końcu wszystkie bronie znajdziesz przy kryjówkach, kiedy zbierzesz 100 ukrytych paczek i wykonasz 60 misji strażackich. Użycie każdej z dwunastu broni odblokuje trofeum/osiągnięcie.

Ważne! Do broni zaliczany jest także detonator, dostępny jedynie w trakcie wykonywania drugiej misji telefonicznej w Portland dla El Burro - "Przełamać lody". Jego też trzeba użyć by otrzymać to trofeum/osiągnięcie!


Ikona trofeum Na celownikuNa celowniku (A Marked Man)
Ukończ misję "Ostatnie życzenia".

Trofeum/osiągnięcie zdobędziesz po zaliczeniu ostatniej misji dla Salvatore'a Leone'a (Portland). Zleceniodawca oznaczony jest na mapie literą "S". Po tej misji otrzymasz dostęp do drugiej dzielnicy - Staunton Island.


Ikona trofeum Dostawa morskaDostawa morska (Offshore Delivery)
Ukończ misję "Kropla w ocenie".

Trofeum/osiągnięcie zdobędziesz po zaliczeniu trzeciej misji dla Donalda Love'a (Staunton Island). Zleceniodawca oznaczony jest na mapie literą "D". Po tej misji otrzymasz dostęp do trzeciej dzielnicy - Shoreside Vale.


Ikona trofeum Nie tak szybkoNie tak szybko (Not So Fast)
Ukończ misję "Wymiana".

Trofeum/osiągnięcie zdobędziesz po zaliczeniu ostatniej misji fabularnej w grze.


Ikona trofeum Dar królaDar króla (A Gift from the King)
Ukończ misję "Królestwo niebieskie".

"Królestwo niebieskie" to ostatnia misja telefoniczna w drugiej dzielnicy - Staunton Island. Zleceniodawcą jest King Courtney. Trofeum/osiągnięcie zdobędziesz po zaliczeniu tej wybuchowej misji.


Ikona trofeum Męskie zabawkiMęskie zabawki (Man Toyz)
Ukończ wszystkie misje ze zdalnie sterowanym samochodzikiem.

W Liberty City znajdziesz cztery zaparkowane vany, do których wejście spowoduje, że przejmiesz kontrolę nad zdalnie sterowanym samochodzikiem. Twoim zadaniem jest zniszczenie jak największej liczby pojazdów danego gangu poprzez eksplozję. Wybuch samochodu-zabawki aktywuję się odpowiednim przyciskiem na klawiaturze/padzie. Aby zaliczyć misję, wystarczy zniszczenie tylko jednego samochodu danego gangu w każdej z czterech misji. Liczę zdetonowanych pojazdów w poszczególnych misjach można śledzić w Statystykach. Lokalizacja wszystkich pojazdów pokazana jest na tym klipie:
Ikona trofeum PluskPlusk (Splish Splash)
Ugaś 15 pożarów podczas jednej misji strażackiej.

Pożary ugasisz aktywując misję strażacką siedząc za kierownicą wozu strażackiego. Wóz strażacki znajdziesz przy remizach rozlokowanych w każdej z dzielnic, jak również pojazd pojawi się, jeśli wywołasz pożar (np. miotaczem ognia) lub wybuch. Aby zdobyć to trofeum/osiągnięcie, należy ugasić piętnaście pożarów pod rząd. Nie jest to trudne - na dojechanie na interwencję jest zwykle wystarczająca ilość czasu, a aby ugasić pożar wystarczy przez chwilę oblać płonący pojazd z sikawki. Uważaj tylko, by go nie staranować!


Ikona trofeum Zabawa w doktoraZabawa w doktora (Playing Doctor)
Ukończ 12. poziom misji ratunkowych.

Bądź co bądź, jest to jedno z najtrudniejszych trofeów/osiągnięć w grze. Aby aktywować misję ratunkową należy wsiąść do Ambulansu i wcisnąć odpowiedni przycisk. Ambulanse stoją zaparkowane przy szpitalach, przyjeżdżają też, kiedy kogoś zabijesz. Zadanie niby wydaje się nieskomplikowane - należy dojechać do pacjenta, a następnie odwieźć go do szpitala. Problem w tym, że z każdym poziomem wzrasta liczba pacjentów o jeden, a Ambulans mieści ich tylko trzech na raz! Tak więc od poziomu czwartego musisz zacząć planować trasę, by wyrobić się w limicie czasowym (zgarnięcie pacjenta na szczęście dolicza pewną ilość sekund). Kolejny kłopot to to, że Ambulans jest dość wywrotnym pojazdem dlatego musisz uważać, szczególnie na zakrętach. Wywrotka bowiem, a więc konieczność opuszczenia pojazdu, oznacza, że ratowanie poszkodowanych trzeba zacząć od nowa. Najlepiej trofeum/osiągnięcie to zdobyć zaraz po rozpoczęciu gry, w Portland, kiedy żaden z tamtejszych gangów nie jest do bohatera wrogo nastawiony. Po wykonaniu kilku misji, najpierw Triada, a potem Mafia zaczynają cię ostrzeliwać i zadanie to jest praktycznie niewykonalne, bo zanim uratujesz wymaganych 78 pacjentów, twój Ambulans najpewniej spłonie. Z kolei w drugiej i trzeciej dzielnicy, od razu po dotarciu tam, niektóre gangi są wrogo nastawione już od samego początku... Jeśli czytasz więc ten artykuł już po przejściu gry, cóż mogę powiedzieć poza - powodzenia! Owszem, możesz zacząć nową grę i zdobyć to trofeum/osiągnięcie, gorzej, że przejście 12. poziomu misji ratunkowych wymagane jest do zdobycia 100% gry i, tym samym, trofeum/osiągnięcia...

W nagrodę za ukończenie 12. poziomu misji ratunkowych otrzymasz nieskończony sprint.


Ikona trofeum Patrol obywatelskiPatrol obywatelski (Going Rogue)
Zabij 15 przestępców podczas jednej misji patrolowej.

Misję patrolową aktywujesz będąc za kierownicą jednego pojazdów należących do stróżów prawa. Najczęściej spotykanym - zarówno na ulicach, jak i przy komisariatach - jest Radiowóz, natomiast misję patrolową można wykonywać też w pojeździe SWAT (stoi przy komisariacie na Staunton Island, przyjeżdża przy czterech gwiazdkach poziomu poszukiwań), pojeździe FBI (przyjeżdża przy pięciu gwiazdkach) oraz w czołgu Rhino (przy sześciu gwiazdkach, ewentualnie po skończeniu gry można go znaleźć w bazie wojskowej Phila na północy Staunton Island). Zadanie polega na wyeliminowaniu piętnastu przestępców podczas "jednego posiedzenia", nie przekraczając limitu czasowego. Jedynym kłopotem jest to, że ów przestępcy są w ruchu, a ich styl jazdy można określić jako szaleńczy - zasuwają między innymi samochodami slalomem, po chodnikach etc. Masz więc kilka opcji - albo strzelanie z samochodu, by odpowiednio go uszkodzić i wysadzić pojazd/zmusić bandziora do opuszczenia wozu; użyć czołgu (choć ten, niestety, nie jest demonem prędkości); zaczaić się na przestępcę na trasie jego jazdy i użyć wyrzutni rakiet by zakończyć jego żywot - misje patrolowe, w przeciwieństwie do pozostałych, pozwalają ci bowiem opuścić pojazd na nie dłużej niż 60 sekund. Wybór należy do ciebie, istotne, by bez dezaktywacji misji zabić piętnaście oponentów. Co też ważne, jeśli twój pojazd będzie miał zbyt duże uszkodzenia, możesz go zmienić, jeśli znajdziesz inny w przeciągu wspomnianej minuty. Jeżeli zaś jeździsz wozem FBI, możesz go z kolei przemalować w Pay'n'Spray. Osobiście trofeum/osiągnięcie uzyskałem zwykłym radiowozem, na Staunton Island, strzelając z uzi. Bryka przetrwała, a piętnastu złoczyńców poszło do piachu.


Ikona trofeum Brudna forsaBrudna forsa (Dirty Money)
Zgromadź 1 000 000 $.

Musisz mieć na swoim koncie milion dolarów. Nie mam pojęcia czy chodzi o to, by zarobić łącznie ten milion czy mieć taką kwotę na koncie w danej chwili, ale nie ma to znaczenia. Bolączką GTA III jest to, że w grze nie ma za bardzo na co wydawać kasy - poza bronią, ale tę raczej zdobywa się z innych źródeł niż Ammu Nation. O kasę nie musisz się więc martwić. Wystarczy, że ukończysz główny wątek fabularny, a będziesz miał na pewno więcej niż bańkę, nie mówiąc już o sytuacji, jeśli dążysz do zdobycia 100% ukończenia gry. Ja skończyłem rozgrywkę z prawie ośmioma milionami na koncie.


Ikona trofeum Prawa rękaPrawa ręka (Right-hand Man)
Zdobądź 2500 pkt. rangi przestępcy.

Ranga przestępcy to swoisty ranking punktowy odzwierciedlający to, jak bardzo narozrabiasz w Liberty City. Nie przejmuj się jednak - rankingu nie zwiększają jedynie rozróby, ale także wszelkie inne aktywności, w tym wykonywanie choćby misji fabularnych. Trofeum/osiągnięcie to wpada więc naturalnie, bez większego starania, wystarczy w zasadzie samo ukończenie gry. Rangę przestępcy sprawdzisz w Statystykach, na samej górze.


Ikona trofeum Pierwszy na miejscu zdarzeniaPierwszy na miejscu zdarzenia (Furious First Responder)
Ukończ misje ratunkowe, strażackie i patrolowe.

Aby ukończyć misję ratunkową należy, prowadząc Ambulans, dowieźć bezpiecznie do szpitala 78 pacjentów (w dowolnej dzielnicy). Misję należy ukończyć w jednym ambulansie, na raz. W nagrodę otrzymasz nieskończony sprint.

Aby ukończyć misję strażacką należy, prowadząc wóz strażacki, ugasić po 20 pożarów na każdej z trzech dzielnic (łącznie 60). W nagrodę otrzymasz miotacz ognia w każdej kryjówce. Pożarów nie trzeba gasić na raz.

Aby ukończyć misję patrolową należy, prowadząc radiowóz/pojazd SWAT/pojazd FBI/czołg Rhino, wykończyć po 20 bandziorów na każdej z trzech dzielnic (łącznie 60). W nagrodę, za każde 10 udanych interwencji, otrzymasz jedną ikonę gwiazdki redukującą poziom poszukiwań przed kryjówką. Patrolować można na raty, nie trzeba ukończyć misji na raz.

Po szczegółowe wyjaśnienia, co do każdej z misji, przeczytaj opisy trofeów/osiągnięć - Plusk, Zabawa w doktora, Patrol obywatelski.


Ikona trofeum Tajemnice Liberty CityTajemnice Liberty City (Liberty City Secrets)
Znajdź 100 ukrytych paczek.

Paczki to ikona znajdziek w serii Grand Theft Auto. W Liberty City ukrytych jest ich aż sto. I to ukrytych ukrytych, bo niektóre naprawdę trudno odnaleźć. Jeśli chcesz znaleźć je na własną rękę to życzę wszystkiego dobrego, natomiast jeżeli chcesz ułatwić sobie sprawę to lokalizację paczek znajdziesz na tej mapie (weź pod uwagę, że czasem są one ukryte wyżej, np. na dachu budynku i trzeba wejść po schodach pożarowych) lub na poniższym klipie. Za każde dziesięć paczek, w nagrodę przed kryjówkami pojawia się broń do zebrania. Warto jak najszybciej znaleźć 50 pakunków - będziesz mógł zgarniać po każdym wczytaniu gry darmową kamizelkę, co jest bardzo przydatne na dalszych etapach rozgrywki!
Ikona trofeum Tylko tyle?Tylko tyle? (Is That All You've Got?)
Osiągnij 100% poziomu ukończenia gry.

100% gry. Kwintesencja serii, jako małolat - grając w oryginalne GTA III - uważałem, że kto nie osiągnął stu procent tak naprawdę nie przeszedł gry. W każdym razie, aby zdobyć "setkę" w trzeciej odsłonie trzeba w zasadzie zrobić wszystko co przewidzieli twórcy, czyli:

Ukończyć 48 misji fabularnych

WAŻNE! Wbrew pozorom, niektóre z misji są pomijalne! Jeśli za szybko przystąpisz do wykonywania zadań u jednego zleceniodawcy, możesz nie mieć możliwości wykonania pozostałych misji u innego. Dlatego moją radą jest, że wykonuj misje zleceniodawców po kolei, a jeśli zaczniesz misje w kolejności u danego zleceniodawcy, zakończ wszystkie, które są dostępne.

Misje, które można pominąć to: misje dla Luigiego i Joey'a w Portland, jeśli nie wykonasz ich wszystkich, a podejmiemy się wykonania zadania dla Savatore'a "Ostatnie życzenia" (Portland) oraz misje dla Kenji'ego i Asuki na Staunton Island, jeśli za szybko wykonasz misje dla Donalda Love'a: "Sprzątnąć Waka-Gashirę" (Kenji) oraz "Grand Theft Aero" (Asuka).

Ukończyć 17 misji telefonicznych

Misje telefoniczne dostępne są w każdej z dzielnic, oznaczone są na mapie ikonką słuchawki telefonicznej. Dodatkowo, w Portland cztery misje zleca Marty Chonks, nie są one oznaczone na mapie. Stosowna budka telefoniczna znajduje się tuż obok warsztatu Joeya Leona, po drugiej stronie ulicy, na wschód.

Ukończyć trzy misje w pojazdach służb porządkowych + misje taksówkarskie

Chodzi o odwożenie pacjentów do szpitala (78), gonienie za przestępcami (3 x 20), gaszenie pożarów (3 x 20) oraz przewożenie klientów z miejsca na miejsce (100). Więcej informacji znajdziesz w opisie trofeów: Zabawa w doktora, Patrol obywatelski, Plusk, Pierwszy na miejscu zdarzenia, Dokąd?.

Ukończyć 3 listy Import/Export

Musisz dostarczyć do portu w Portland (dwie listy) oraz do garażu w północnej części Shoreside Vale (jedna lista) wymagane pojazdy. W Portland odstawiamy je do garażu, przy którym wisi rozpiska żądanych wozów, zaś pojazdy służb porządkowych stawiamy pod dźwigiem z magnesem (oba miejsca w porcie). W Shoreside Vale również jest garaż z rozpiską - w Pike Creek, na północy. W nagrodę za skompletowanie wszystkich wózków możesz zamawiać dany pojazd, kiedy tylko chcesz. Listy prezentują się następująco:

 • Portland - pojazdy przemysłowe:

  • Blista - stoi zaparkowany przed apartamentem Asuki w Newport,
  • Bobcat - pickup, jeździ po wszystkich dzielnicach, jest zaparkowany na plaży w dokach Portland,
  • Autobus (Bus) - wygląda jak autobus szkolny, często spotykany w Portland, rzadziej na Staunton Island,
  • Autokar (Coach ) - stoi na parkingu autobusowym na południe od warsztatu Joela, niedaleko doków,
  • Dodo - samolot zaparkowany w hangarach lotniskowych w dzielnicy Shoreside Vale, można nim dolecieć, może go przewieźć po drogach,
  • Flatbed - ciężarówka z otwartą paką, wygląda jak wojskowa, jeździ po Portland,
  • Linerunner - do znalezienia wszędzie, stoi zaparkowany w kawiarni Greasy Joe's w Callahan Point,
  • Moonbeam - van, jeździ wszędzie, zaparkowany w garażu w Saint Mark's (Portland),
  • Mr Whoopee - wóz z lodami, jeździ przede wszystkim w Portland, w okolicach szpitala, także w Shoreside Vale,
  • Mule - van, do jeździ wszędzie, zaparkowany w dokach Portland,
  • Patriot - zaparkowany w miejscu misji "Off-Road" [patrz niżej],
  • Pony - van, do znalezienia wszędzie, zaparkowany naprzeciwko garażu Joey'a,
  • Rumpo - van, do znalezienia wszędzie, zaparkowany przy warsztacie 8-Balla w dzielnicy Portland,
  • Securicar - jeździ po wszystkich dzielnicach, przede wszystkim w dokach Portland,
  • Trashmaster (Śmierciarka) - jeździ po wszystkich dzielnicach,
  • Yankee - zaparkowany obok dźwigu w porcie w Portland, do znalezienia na ulicach;

 • Portland - pojazdy służb porządkowych:

  • Ambulans - do zabrania sprzed szpitala, przyjeżdża na miejsce wypadku/zabójstwa,
  • Barracks OL - pojazd wojskowy, zaparkowany w bazie wojskowej Phila (Staunton Island) lub przyjeżdża przy sześciu gwiazdkach poszukiwań,
  • Enforcer - pojazd SWAT, stoi na komisariacie na Staunton Island (za bramą), przyjeżdża przy czterech gwiazdkach,
  • FBI Car - pojazd FBI, przyjeżdża przy pięciu gwiazdkach,
  • Wóz strażacki - na każdej remizie, przyjeżdża do pożaru/wybuchu (uwaga na agresywnych strażaków!),
  • Radiowóz - do znalezienia wszędzie, patrolują okolice, natychmiast przyjeżdżają przy dwóch gwiazdkach,
  • Rhino (Czołg) - w bazie wojskowej Phila po skończeniu gry, wojsko stara się cię nim poskromić przy sześciu gwiazdkach;

 • Shoreside Vale - pojazdy podmiejskie:

  • Banshee - jeździ po Staunton Island i Shoreside Vale, stoi zaparkowany w Capital Autos w Harwood.
  • BF Injection - najrzadszy samochód w grze, stoi zaparkowany na podwórku, na którym znajduje się budka telefoniczna zleceniodawcy El Burro (na północ od budki); pojazd znajduje się tam w godzinach pomiędzy 20 wieczorem a 6 rano, po wykonaniu misji "Sayonara Salvatore",
  • Cabbie (Taksówka) - do znalezienia wszędzie, wyższa i szersza taksówka,
  • Cheetah - auto sportowe, jeździ po Staunton Island i Shoreside Vale,
  • Esperanto - do znalezienia przede wszystkim na Shoreside Vale, stoi zaparkowany na parkingu przy szpitalu Rockford,
  • Idaho - do znalezienia przede wszystkim na Shoreside Vale, stoi zaparkowany na parkingu przy Kasynie Kenji'ego (choć nie zawsze),
  • Infernus - auto sportowe, jeździ po Staunton Island i Shoreside Vale, stoi zaparkowany na parkingu przy lotnisku Francis International Airport,
  • Kuruma - jeździ po wszystkich wyspach, stoi zaparkowany w dokach Portland,
  • Landstalker - suv, jeździ po Staunton Island i Shoreside Vale, zaparkowany przy jednej z willi w Cedar Grove.(Shoreside Vale),
  • Manana - dwudrzwiowy, jeździ po wszystkich dzielnicach,
  • Perennial - jeździ po wszystkich dzielnicach, zaparkowany w dokach Portland,
  • Sentinel - jeździ po Staunton Island i Shoreside Vale, zaparkowany przy Marco's Bistro (Portland),
  • Stallion - jeździ po wszystkich dzielnicach, zaparkowany niedaleko garażu Joey'a (Portland),
  • Stinger - sportowe autko, jeździ po Staunton Island i Shoreside Vale,
  • Stretch - limuzyna, jeździ po Staunton Island i Shoreside Vale,
  • Taxi - drugi rodzaj taksówki, ten bardziej smukły. Jeździ często i gęsto po wszystkich dzielnicach.

Ukończyć misje w pojazdach

Musisz przewieźć 100 pasażerów taksówką, ukończyć 12. poziom misji ratunkowej (uratować 78 pacjentów), ugasić 60 pożarów (po 20 w każdej z dzielnic) oraz dopaść 60 przestępców (po 20 z każdej z dzielnic). Zobacz opis trofeów/osiągnięć: Pierwszy na miejscu zdarzenia oraz Dokąd?.

Ukończyć misje Off-Road

We wszystkich trzech dzielnicach znajdziesz cztery pojazdy, do których wejście aktywuje misje polegające na przejechaniu na czas przez punkty kontrolne. Od razu uprzedzam jednak, że w trzech na cztery przypadki nie jest to przysłowiowa "kaszka z mleczkiem", bowiem czasu jest niewiele, a teren dość nierówny. Czas jest aktywowany dopiero wtedy, kiedy przejedziesz przez pierwszy z punktów, jest więc możliwość uprzedniego rozeznania się w terenie. Jeśli nie uda ci się zmieścić w limicie czasowym, pokręć się po okolicy, by pojazd się zrespawnował i wsiądź do niego ponownie lub po prostu pojedź z powrotem na start i wyjdź i wejdź do pojazdu, aby zacząć ją ponownie. Misje, o których mowa to:

 • Plac zabaw Patriotów (Patriot Playground) - Patriot zaparkowany jest na parkingu przy markecie Supa Save! w Portland, niedaleko doków. Musisz przejechać przez 15 punktów kontrolnych wzdłuż plaży i klifów na wschodzie dzielnicy, każdy punkt dodaje 20 sekund,
 • Koszmar wielu pięter (Multistorey Mayhem) - musisz wsiąść do jakiegokolwiek Stalliona i wjechać ma parking piętrowy w Newport (Staunton Island), obok kryjówki. Wjeżdżając na górę, musisz przejechać przez 20 punktów kontrolnych, każdy dodaje 5 sekund,
 • Przejażdżka w parku (A Ride in the Park) - Landstalker zaparkowany jest przy chatce w parku Belleville w dzielnicy Staunton Island. Musisz przejechać 12 punktów kontrolnych w parku, każdy dodaje 10 sekund. Uważaj, bo suva tego dość łatwo wywrócić...
 • Skasowany! (Gripped!) - drugi Patriot stoi w strefie piknikowej na północy Wichita Gardens (na północy Shoreside Vale, niedaleko kryjówki). Zaliczyć trzeba 20 punktów kontrolnych, każdy dodaje 15 sekund. Czeka cię wspinaczka, i to dosłownie.


Ukończyć misje RC

Misje RC to nic innego, jak niszczenie pojazdów gangów zabawkowymi samochodzikami. Pojazdy są cztery, po szczegóły zajrzyj do opisu trofeum/osiągnięcia Męskie zabawki.

Ukończyć 20 wyjątkowych skoków

Musisz wykonać 20 skoków pojazdem w konkretnych miejscach w całym Liberty City. Lokalizacje znajdziesz w opisie trofeum/osiągnięcia Kołami do góry.

Ukończyć 20 Rozwałek

Rozwałki aktywuje się znajdując ikonkę czaszki. Misje te polegają na zabiciu określonej liczby członków gangu/zniszczeniu określonej liczby pojazdów konkretną bronią, bez przekroczenia limitu czasowego. Broń oraz nielimitowaną amunicję otrzymasz wraz z rozpoczęciem Rozwałki. Czasem trzeba po prostu zabić, innym razem wymagane jest np. zabicie strzałem w głowę. Rozwałek jest łącznie 20, każdą z nich znajdziesz w dwóch lokalizacjach - jeśli nie uda się jej wykonać w lokalizacji "A", możesz następnie spróbować w lokalizacji "B" i potem z powrotem w "A" itd. Rozwałki nie są rejestrowane w Statystykach, jednakże raz zaliczonej nie da się już powtórzyć. Zalecam wykonywać Rozwałki od razu po dotarciu do danej dzielnicy, bowiem kiedy wraz z postępem fabularnym gangi staną się wobec ciebie wrogie może być trudniej. Problemem Rozwałek jest też czasem to, że przeciwnicy się nie pojawiają, wtedy zalecam przemieścić się ulicę dalej i porozglądać się, by gangole się zrespawnowali.


Zebrać 100 ukrytych paczek

Musisz zebrać sto ukrytych paczek w Liberty City. Ich lokalizację znajdziesz w opisie trofeum/osiągnięcia Tajemnice Liberty City.

Poziom ukończenia gry można śledzić w zakładce Statystyki w menu pauzy.

---

Trofeum Król Liberty City
Do napisania niniejszego poradnika użyłem materiałów należących do GTA Series Videos oraz GTA Wiki. Obrazki z gry są mojego autorstwa.
  Powiadom znajomego Wydrukuj dział


Wybierz stronę: 1

Obecnie serwis przegląda 77 gości oraz 0 z 6579 zarejestrowanych użytkowników
Razem: 77 · Najwięcej (7125): 07.06.2015 · Ostatnio przyjęty: Bonusik
STATYSTYKI »
 
 
© 2004 - 2022 GTAthegame NETWORK
Kopiowanie materiałów bez zgody autorów zabronione!
Wszystkie prawa zastrzeżone · Polityka prywatności · Cookies
news · forum · blogi · wap · xml · pliki · igf · njoy · szukaj · mapa